Zajęcia w ramach Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego20.12.2019 14:05

W dniu 7 grudnia 2019 r. odbyły się zajęcia w ramach Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadzone przez pracowników Instytutu Biologii i Biotechnologii.

Tematem zajęć realizowanych w grupie wiekowej słuchaczy klas od IV do VI była: „Magiczna chemia”. Zajęcia prowadzono w formie ćwiczeń laboratoryjnych, w trakcie których studenci Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego mogli samodzielnie wykonać szereg ciekawych i kolorowych doświadczeń. Przygotowane przez prowadzących eksperymenty miały na celu zapoznać i zainteresować uczniów naukami ścisłymi, a przede wszystkim chemią. Pierwszym zadaniem było założenie własnego chemicznego „ogrodu”. Następnie wspólnie stworzyliśmy lampę z lawy na bazie ogólnodostępnych produktów. Studenci MUR w procesie spalania glukonianu wapnia wyhodowali „węże faraona”, poznali również sposób na wykonanie „gumowego jaja”. Dzięki barwnym eksperymentom pt. „kameleon” i „chemiczne światła drogowe” mogli się zapoznać z reakcjami utleniania i redukcji. Kolejnym wyzwaniem wymagającym zręczności i koncentracji było stworzenie tęczowej wieży stężeń przy pomocy kolorowych roztworów cukru o różnym stężeniu. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także dlaczego banknot się nie pali. Zajęcia prowadziły mgr Anna Tomaszewska i mgr inż. Magdalena Kulpa-Greszta oraz studenci kierunku biotechnologia Instytutu Biologii i Biotechnologii.

Z kolei studenci MUR z najstarszej grupy – klasy VII-VIII SP zrealizowali temat zajęć: „Co zdrowego jest w napojach? Badamy zawartość antyoksydantów”, które bardzo ciekawie poprowadziła dr Sabina Bednarska.