Udział naszych Pracowników w Summer School FEMS 201926.09.2019 14:06

W dniach 15-20 września odbyła się pierwsza edycja międzynarodowej letniej szkoły dla nauczycieli mikrobiologii, organizowana przez FEMS oraz Uniwersytet Rzeszowski. W spotkaniu wzięło udział 24 uczestników z 18 krajów z całego świata oraz 8 prelegentów. Celem spotkania była wymiana doświadczeń edukacyjnych i sposobów szerzenia wiedzy mikrobiologicznej w nowoczesnym ujęciu pojęcia kształcenia. Zajęcia prowadzone były głównie w formie warsztatów, w których uczestnicy mieli okazję wymieniać swoje doświadczenia i prowadzić dyskusje na temat funkcjonowania systemu edukacji w szkolnictwie wyższym w różnych krajach. Szczególny nacisk kładziony był na sposoby edukowania w zakresie treści związanych z mikrobiologią, a celem było poszukiwanie „idealnego” standardu kształcenia w tym przedmiocie, gdzie treści, procedury instruktażowe, działania edukacyjne i ocenianie współpracują ze sobą, aby wspierać osiągnięcie zamierzonych efektów nauczania przez studentów.

Uniwersytet Rzeszowski reprezentowany był przez Dyrektora d/s Edukacji Mikrobiologicznej oraz Rozpowszechniania Osiągnięć Nauki z ramienia FEMS prof. Andrzeja Sybirnego (który był jednocześnie organizatorem) oraz dr Justynę Ruchałę, dr Małgorzatę Kus-Liśkiewicz i dra Leszka Potockiego.

Prelegentami byli: Joanna Verran (UK), BeatrixFahnert (UK), Michael Sauer (Austria), Grzegorz Wegrzyn (Poland), Armen Trchounian (Armenia), Eliora Ron (Israel, EAM Secretary General), Athanasios Tsakris (Greece, EAM member) oraz Andrzej Sybirny (Polska/Ukraina).