Prof. Patrick Fickers z University of Liege został Profesorem wizytującym Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego20.03.2018 11:14

Prof. Patrick Fickers from University of Liege

has been awarded a Visiting Professorship

at Faculty of Biotechnology, Rzeszow University.

Patrick Fickers has completed a Ph.D. in Biochemistry from University of Liège (Belgium). After a postdoc at Polytech’Lille (France), he joined in 2005 the Centre of Protein Engineering (Liège, Belgium) as a FNRS fellow. Form 2009 until 2014, he was an Associated Professor at Université libre de Bruxelles and the head of the Biotechnology and Bioprocess Unit. Since 2015, he is a Professor at Gembloux Agro BioTech, University of Liège, in the Microbial Processes and Interaction (TERRA Teaching and Research Centre). He has published 56 research papers in peer-reviewed journals (H-index 16), 6 book chapters, 79 conference proceedings (35 oral communication and 44 posters) and 3 patents. His researches focus on the development of yeast cell factories by metabolic engineering and on process development in bioreactor for the production of value added chemicals. His teachings are related to metabolic engineering and process development.

During his stay at University of Rzeszów, Prof Patrick Fickers will conduct seminars and workshop with biotechnology students on Bioprocess Engineering.