Nadanie stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauki biologiczne w dyscyplinie biotechnologia dr Annie Lewińskiej – pracownikowi Wydziału Biotechnologii UR02.03.2018 19:12

Z wielką radością informujemy, że w dniu 28 lutego 2018 Rada Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w głosowaniu tajnym jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauki biologiczne w dyscyplinie biotechnologia dr Annie Lewińskiej – pracownikowi Wydziału Biotechnologii UR.

Jednocześnie Rada Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS jednomyślnie przychyliła się do wniosku Komisji Habilitacyjnej o wyróżnienie osiągnięcia naukowego Pani dr Anny Lewińskiej.

Tematyka badawcza głównego osiągnięcia naukowego Pani dr hab. Anny Lewińskiej koncentrowała się na identyfikacji oraz określaniu molekularnych mechanizmów działania grupy nutraceutyków względem wybranych linii komórek nowotworowych jako nowotworowych modeli doświadczalnych in vitro. Otrzymane wyniki zostały zaprezentowane w cyklu siedmiu publikacji (IF = 30.938, punkty MNiSW = 220) powstałych w ramach kierowanego przez Panią dr hab. Anną Lewińską projektu naukowego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (SONATA, 2013/11/D/NZ7/00939) pt. „Poszukiwanie nowych mechanizmów hamowania proliferacji komórek nowotworowych przez naturalne substancje pochodzenia roślinnego o charakterze nutraceutyków”.

Uzyskane wyniki dotyczące molekularnego podłoża przeciwnowotworowego działania diosminy, kwasu ursolowego, kwasu betulinowego oraz sulforafanu w niskich mikromolowych stężeniach (5 – 20 µM) wobec komórek raka piersi MCF-7, MDA-MB-231 oraz SK-BR-3 in vitro, sugerują potencjalne zastosowania w terapii przeciwnowotworowej dotyczącej leczenia raka gruczołu sutkowego, a w szczególności w terapiach opartych na indukowaniu apoptozy, cytotoksycznej autofagii, promowaniu stresu oksydacyjnego oraz nitrozacyjnego, indukcji uszkodzeń DNA, hamowaniu szlaku glikolitycznego, indukcji stresu jąderkowego oraz promowaniu zmian epigenetycznych, zwłaszcza tych opartych na modulowaniu profilu ekspresyjnego mikroRNA.

Zakres zainteresowań naukowych Pani dr hab. Anny Lewińskiej jest dość szeroki i obejmuje biologię i biochemię reaktywnych form tlenu i azotu, zastosowania związków o charakterze antyoksydacyjnym w układach biologicznych, starzenie komórkowe i na poziomie całego organizmu, różnorakie aspekty niestabilności genetycznej (zarówno jej przyczyny, jak i konsekwencje), biokompatybilność nanomateriałów, biologię nowotworów oraz regulację epigenetyczną procesów biologicznych. W celu uzyskania odpowiedzi na interesujące ją zagadnienia badawcze stosuje liczne metody mikrobiologiczne i biochemiczne, biologii molekularnej i genetyki molekularnej czy biologii komórki. Wykorzystuje również różne biologiczne modele doświadczalne, tj. komercyjnie dostępne ludzkie i zwierzęce linie komórkowe (prawidłowe, immortalizowane oraz nowotworowe), komórki krwi i fibroblasty izolowane od zwierząt i ludzi oraz mikroorganizmy – szczepy drożdży laboratoryjnych oraz przemysłowych. Interesujące i oryginalne wyniki powstałe z jej udziałem zostały opublikowane w postaci 52 prac eksperymentalnych (wyłączając artykuły stanowiące główne osiągnięcie naukowe, n = 7). Jej całkowity współczynnik oddziaływania impact factor z uwzględnieniem artykułów stanowiących główne osiągnięcie naukowe wynosi 196.398 co odpowiada liczbie punktów MNiSW równej 1727.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy naukowej!